Kirjoittaja
Aihe: Pölyongelma kulkineen perässä! (Luettu 9168 kertaa)
« Vastaus #1 : 16.07.2014 kello on 14:47 »
Ykkösenä tulee mieleen jääkaapin taus, ettei tule sieltä ja paloilman otto lämmppärille (jos takana) sekä kaikki pohjan läpi viennit..
Tietty ulko-ovikin olla syyllinen, tuulettuva kattoluukku takanakin voi ajaessa kääntää ilmavirran sisään, jos taaempana reikiä ulosvirtaukseen.
Sitä ikkunansalvan vastakappaletta karmissa yleensä voi siirtää.
« Vastaus #2 : 16.07.2014 kello on 15:25 »
Takakeittiön yksi huono puoli on myös tuo pölyn kerääntyminen. Jääkaapin tuuletusluukuista ja muista mahdollisista läpivienneistä tuota kertyy kuten jo sanottu.
« Vastaus #3 : 16.07.2014 kello on 19:18 »
Ylipainetta pitäisi saada tupaan, ikkunat kiinni, puhaltimet sisäänpäin täysillä. Esim. etureunasta saranoitu kattoluukku, hiukan auki on hyvä alipaineen tekijä. Pitäisi aueta etureunasta, kuin vanhoissa linja-autoissa, niin tekisi ajaessa ylipainetta.
« Vastaus #4 : 16.07.2014 kello on 20:47 »
Tässä iltapuhteiksi olen laitellut suodatinkankaita jääkaapin yms. Ilmanottoritilöiden taakse, mutta noissa ikkunoiden lukitus salvoissa ei ole kyllä mitään säätöä, ja tiedän että takaseinän ikkunan ja tiivisteen välistä fuskaa hiekkaa pirttiin.
Pitää miettiä vielä noiden salpojen "säätöä" tiukemmaksi.
Ideat ovat tervetulleita,sillä hillat ovat viikon päästä kypsiä.
« Vastaus #5 : 16.07.2014 kello on 21:16 »
Suosittelisin miettimään hyvin tarkkaan noitten kankaiden kanssa. Jo tiheä hyttysverkko pienentää ilmankiertoa paljon ja tiivis kangas paljon enemmän. Kaapin toiminta saattaa häiriintyä paljonkin ja pahimmassa tapauksessa voit saada isoa tuhoa aikaan. Nuo kaikki läpiviennit ja ilma-aukot on suunniteltu määrättyjen ilmavirtojen takaamiseksi ja niihin kannattaa suhtautua vakavasti.
Toki jääkaapin ritilät suljetaan suurilta osin talveksi, mutta silti. Ja lämpö kaapin takana voi nousta yllättävän korkeaksi kesäisin.
« Vastaus #6 : 16.07.2014 kello on 21:53 »
Suosittelisin miettimään hyvin tarkkaan noitten kankaiden kanssa. Jo tiheä hyttysverkko pienentää ilmankiertoa paljon ja tiivis kangas paljon enemmän. Kaapin toiminta saattaa häiriintyä paljonkin ja pahimmassa tapauksessa voit saada isoa tuhoa aikaan. Nuo kaikki läpiviennit ja ilma-aukot on suunniteltu määrättyjen ilmavirtojen takaamiseksi ja niihin kannattaa suhtautua vakavasti.
Toki jääkaapin ritilät suljetaan suurilta osin talveksi, mutta silti. Ja lämpö kaapin takana voi nousta yllättävän korkeaksi kesäisin.
Kyllä tuo sama pelko on ollut persiissä. Mistä tuota jääkaapin ylikuumenemista on helpoin havannoida? Tuo suodatinkangas on SINI 9900 tuuletusilman suodatin ikkunoihin, käsittääkseni tuon ei paljoa pitäisi rajoittaa ilman kulkemista.
« Vastaus #7 : 16.07.2014 kello on 22:27 »
Niinkuin todettiin, puhdasta ylipainetta pitäis saada koppiin, ettei ime sieltä pohjasta tai jääkaapin ritilästä pölyä. Kattoikkuna etureunasta auki varmaan auttaa parhaiten. m
« Vastaus #8 : 16.07.2014 kello on 22:35 »
Niinkuin todettiin, puhdasta ylipainetta pitäis saada koppiin, ettei ime sieltä pohjasta tai jääkaapin ritilästä pölyä. Kattoikkuna etureunasta auki varmaan auttaa parhaiten. m
Kattoluukku on sellaista veivi mallia ettei taida aueta kuin takaosasta, tai sitten olen pässienpässi!
« Vastaus #9 : 16.07.2014 kello on 22:41 »
Tässä iltapuhteiksi olen laitellut suodatinkankaita jääkaapin yms. Ilmanottoritilöiden taakse, mutta noissa ikkunoiden lukitus salvoissa ei ole kyllä mitään säätöä, ja tiedän että takaseinän ikkunan ja tiivisteen välistä fuskaa hiekkaa pirttiin.
Pitää miettiä vielä noiden salpojen "säätöä" tiukemmaksi.
Ideat ovat tervetulleita,sillä hillat ovat viikon päästä kypsiä.
Joku ylimääräinen paksumpi tiiviste väliin?
« Vastaus #10 : 16.07.2014 kello on 23:02 »
Kyllä tuo sama pelko on ollut persiissä. Mistä tuota jääkaapin ylikuumenemista on helpoin havannoida?
Tuo suodatinkangas on SINI 9900 tuuletusilman suodatin ikkunoihin, käsittääkseni tuon ei paljoa pitäisi rajoittaa ilman kulkemista.
Kuis aataminaikuisella kulkineella kuljeksit ? Eikai nyt sentään jääkaapin tauksen ilma-aukot ole yhteydessä sisätilan kanssa ? Käsityksillä ei ole merkitystä, ota helekutin äkkiä ne suodatinkankaat pois ritilöistä, tai retkeilyvälineenäsi on poro eli palanut caravan kulkine. Ne aukot on tehty sellaiseksi kuin ne on ja niitä ei mennä "tilkitsemään" kesällä millään suodatinkankailla, talvella tilanne on toisin mutta se asia selviee kun lukee jääkaapin käyttöohjeita joissa kerrotaan missä lämpötiloissa noita ritilöitä saa mennä sulkemaan jääkaappiin tarkoitetuilla peitelevyillä. Ylipaineista koppi, ei tule pöly "persiistä" sissään . . .
« Vastaus #11 : 16.07.2014 kello on 23:28 »
Ostat siihen sellaista P- profiili ikkunatiiivistenauh aa joka on itseliimautuva ja liimaat sen suoraan siihen ikkunaan sisäpinnalle reunaan niin, että se tiiviste tulee nahiasti limittäin sen ikkunapuitteessa olevan tiivisteen kanssa. Eli ei puristus tiivistys vaan limi. ( liika puristus rikkoo akryyli-ikkunan) Ikään kun sen puitetiivisteen sisäkehälle huuleksi.Näin saat ikkunan normisti sulettua mutta mahdollinen pölyvuoto eliminoituu, kun "huulet" asettuu kohdakkain. Selitinkö tarpeeksi vaikeasti  Toinen vaihtehto on tehä auton takakaton reunaan tuuliohjain, mikä kääntää edestä kattoa pitkin kulkevan ajoviiman sinne takaseinälle ylipainevirraksi. Kuten tossa kuvan hiasessa on tehty. http://www.km-parts.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=997&Itemid=474
« Vastaus #12 : 17.07.2014 kello on 00:39 »
Ostat siihen sellaista P- profiili ikkunatiiivistenauh aa joka on itseliimautuva ja liimaat sen suoraan siihen ikkunaan sisäpinnalle reunaan niin, että se tiiviste tulee nahiasti limittäin sen ikkunapuitteessa olevan tiivisteen kanssa. Eli ei puristus tiivistys vaan limi. ( liika puristus rikkoo akryyli-ikkunan) Ikään kun sen puitetiivisteen sisäkehälle huuleksi.Näin saat ikkunan normisti sulettua mutta mahdollinen pölyvuoto eliminoituu, kun "huulet" asettuu kohdakkain.
Selitinkö tarpeeksi vaikeasti 
Toinen vaihtehto on tehä auton takakaton reunaan tuuliohjain, mikä kääntää edestä kattoa pitkin kulkevan ajoviiman sinne takaseinälle ylipainevirraksi. Kuten tossa kuvan hiasessa on tehty.
http://www.km-parts.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=997&Itemid=474
Ymmärsin ja hyvin selitetty! Mulla oli juurikin tuollainen ohjain hiacessa. Tuo "limittäinen" tiivistäminen kuulostaa fiksulta.
« Vastaus #13 : 17.07.2014 kello on 13:54 »
Tuo limitiivistäminen tuli sellaisena aivopieruna, kun mulla hymerissä kanssa tunki pölyä takatalliin tivisteen välistä, ajaessamme Lapissa Hirvasvaaralla toissakesänä vähän hiekkateitäkin. Limitiivistyksellä tuo pölyongelma poistui. Erikoista oli tuo pölyn ilmaantuminen vakkka tiivisteet oli muuten ehyet.
Ilmeisesti soratiellä tärinä on sen verran voimakasta, että alkuperäinen ovi-tiivisteasetelma liikkui ja päästi ilmavirran paineesta ovenvälin tiivisteestä huokaisemaan pölyä. Noita tiivistenauhoja kun löytyy eri kokoja niin kannattaa kokeilla jos tuollaista vedon tai pölyn ongelmaa ilmenee tuota limittäin tiivistämistä. Siinä ei kuitenkaan itse luukun puristusta lisätä vaan tehdään yksi tiivistepinta lisää ilmapadoksi. Takatallin luukkuun tuo asennus on helppoa tehdä. Menee sinne takatalliin ja laittaa luukun kiinni. Merkkaa sitten lyijykynällä ohuella viivalla missä karmitiiviste kulkee ja asentaa lisätiivisteen viivan sisäpuolelle siten että ovi "istuu" tiivisteisiin nahkeasti kuin muottiin.
Tuo ilmanohjain oli joskus aika yleinenkin apuväline farmariautojen takapään puhtaana pitämiseen. Ylipainepyörteily estää pölyn nousun luukulle ja piti takalasin ja auton perän puhtaampana. Olen ihmetellyt kun ei matkailuautoihin ole laitettu tällaista jo tehtaalla.
« Vastaus #14 : 17.07.2014 kello on 14:26 »
Jossakin Kabe mallissa on mielestäni ollut lippaa takana. Vaunut ovat kuitenkin niin korkeita ettei pyörre oikein auta. Uusimmissa autoissa lippa on (VW Golf) hyvin pieni ilmeisesti aerodynamiikan vuoksi.
|