Tekniikkakeskustelut > Matkailuvaunut
Ekan vaunun ostoa lapsiperheelle
Haapaniemen Paroni:
Kyllä minäkin katsoisin LMC vaunuja,kokemusta yhdestä eikä moittimista ;) Ja nestekierto lämmitys ehdottomasti!
jude-75:
Lienekköhän tony saanu myytyä solkun 6102:sensa?.siinä olis varmasti paras mahollinen vaihtoehto ketjun aloittajalle.. :D
brunberg:
Kyllä se vaaka rupeaa kääntymään tuon LMC 590 puoleen, muutama näytti olevan myytävänä ja kaikki oli ihan ok oloisia. Tässä syksyllä ei ole edes tarkoitus lähteä mihinkään vaan talvi olisi sitten aikaa laitella kampetta kuntoon jos on tarvetta.
-------:
--- Lainaus käyttäjältä: Japa - 16.07.2014 kello on 18:02 ---Vähän samoilla kriteereillä etsiskelin itse muutama vuosi sitten vaunua ja valitsin LMC 590F:n. Hobby 610 oli toinen vaihtoehto. Jostain syystä halusin telivaunun...
Tuon ikäisissä vaunuissa korin kunto on tärkeintä tsekata huolella! Katsastuksessahan ei siitä välitetä lainkaan, joten se ei takaa mitään. Itse sain vaunun suht. halvalla, mutta oli siinä sitten hommaakin. Vaimokin sanoi, että hieman huonolla hyötysuhteella menee loma, kun ekat pari viikkoa menee aina vaunun korjaamiseen :D Omaan LMC:hen jouduin etupään rakenteet uusimaan, kun kosteus oli päässyt puurakenteisiin katon ja keulapellin saumasta. Toisena kesänä petti vesisäiliön kiinnikkeet, joten piti koko vessa purkaa :(
90-luvun LMC:ssä on pinnoitettu pohja ja uretaanieristeet (kosteus ei leviä, kuten styroksissa), joten ne on monesti kunnoltaan parempia kuin soliferit, hobbyt, knausit jne... Kannattaa silti tsekata etu- ja takapään sisäpinnoista, ettei kosteus ole päässyt rakenteisiin. Pohjasta lokasuojien etu- ja takapuoli. Hobbyistä pitää katsoa pohjan kulmat, sillä se alkaa pehmetä niistä alkaen.
Minusta 590F (ja 545F) ovat kyllä suositeltavin valinta. Meillä aikuiset nukkui takapään sohvaryhmässä (120cm petaria suosittelen minäkin) ja lapsia meni kolme mukavasti kerrossänkyihin, jolloin pieni pöytäryhmä jäi vielä käyttöön. Jos lapset on isoja, niin tuohonhan on rakennettavissa kerrossänky toisellekin puolen.
--- Lainaus päättyy ---
Siis saisinko tarkennusta tohon styroksi hommaan? Vai ymmärsinkö oikein, ettei styroksittomissa vaunuissa ole kosteus ongelmia?
Minun mielestä vanerikin on vettyvää..
HiTec:
--- Lainaus käyttäjältä: Viemäs - 17.07.2014 kello on 17:32 ---Siis saisinko tarkennusta tohon styroksi hommaan? Vai ymmärsinkö oikein, ettei styroksittomissa vaunuissa ole kosteus ongelmia?
--- Lainaus päättyy ---
Polystyreeni:
- EPS (=styroksi) on huokoista, vettyvää materiaalia, lämmönjohtavuus 0,033-0,036 W/(Km)
- XPS (=Finnfoam yms) on suulakepuristettua, höyrytiivistä EPS:ää, siinä kun ei ole huokosia, jolloin se ei myöskään vety, lämmönjohtavuus 0,029-0,034 W/(Km)
Polyuretaani:
- XPS:n tapaan puristettu, vettymätön eriste, jonka lämmönjohtavuus on EPS:ää pienempi 0,020 W/(Km) - 0,022 W/(Km)
Käytännössä urkulla päästään siis samaan lämmöneristävyyteen ohuemmalla eristepaksuudella, mutta vastaavasti urkun hinta on aika paljon kovempi 8)
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta