Tekniikkakeskustelut > Lämmitys ja ilmastointi

Minimalistinen lämmityslaitteisto

<< < (3/4) > >>

88k5:

--- Lainaus käyttäjältä: SaerX - 15.07.2014     kello on 09:00 ---No, pentele. Ja kun minä niin halusin eroon noista hemmetin pattereista. Voi olla, että tulee asennettua sitten vain ne, eikä lattian sisään mitään sen kummempaa.

Onko todellakin niin, ettei nestekierrolle ole järkeviä kaasutoimisia vaihtoehtoja?

-Sale
--- Lainaus päättyy ---
On toki Trumalla toteutettu ilmalämmitys, mutta jos kyse keskuslämmityksestä, ei siinäkää eroon (ilma)putkista pääse. M-autoista suurimmassa osassa on juuri ilmalämmitys.
Pistelämmittimenä niitä myös on, mutta onhan talvella holakka  ;)

jus66si:
Tuosta jääkaappituuletin osiosta tuli mieleen, että jos lämpöä voidaan ulostaa tietokone puhaltimella, niin voishan sitä tehostaa lämpiman ilman liikkuuvuutta laittamalla siihen ripapatteriin pari pientä tietokoneflektiä. Virrankulutus olisi pientä ja nimenomaan nopeuttaisi lämpimän ilman nousua ripapatterista. Sitähän on ihan helppo kokeilla esim akkuporakoneen akkuun liitetyllä flektillä ensin, jo paikoillaan olevaan ripapatteriin ja siitä kehitellä sitten kiinnitykset ym systeemit jos havaitsee toimivaksi yhdistelmäksi.

JK. Tuossahan onkin näemmä jo ihan valmiita paketteja olemassa ::)  Thumb. Siitä ideoimaan.

http://www.sarkacaravan.fi/index.php?p=1_50_Vesikeskusjarjestelman-asennustarvikkeet

K.E.V:
Mikäli ilmankierrolla ei mitään esteitä niin nuo puhaltimet ihan tarpeettomia. Tarpeeksi patterimetrejä vaan suhteutettuna vaunun kokoon.

retkeilijä:
  ^
Ilmankierrolle on normaalisti paljonkin esteitä kuten lattiakaapit ja sohvien aluset. Jos haluaa tasaista lämpöä vaunuun ilma pitää kierrättää putkissa tai vesipattereita sijoittaa niihin kuten yleensä asuntovaunuissa.

K.E.V:
Kyllä mulla on ilmasolat niin kaappien kuin sänkyjen jne takana , nätisti lämpö nousee sekoittuen vedottomasti huoneilmaan.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View