Tekniikkakeskustelut > Primus
Primus 2450 mykkänä
lapinka:
Tarvitsisin asiantuntevaa tietoa pannun vikatilanteessa. Pannu on siis aivan mykkä. Kiertovesipumppu ei pyöri, siis ei kuulu mitään ääntä. En edes tiedä missä se edes sijaitsee. Minulla on primuksen käsikirja, mutta siinä kiertovesipumppu on erinlainen. Vaunu on vanha Pallas 5500 vm-87. Mikä sulake menee pannulle? Kaikki sulakkeet ovat kyllä ehjät. Kaasua on ja akku on täysi, mutta mitään ei tapahdu kun napsautan ohjauspaneelista pannun päälle. Säätötermostaatti kyllä naksahtaa, kun pyöräytän sen yli sisälämpötilan. Kaikki vinkit otetaan vastaan.
mike:
Koska se on viimeksi toiminut? Lieneekö tuossa pannussa ylikuumenemis suoja nappi pannun kyljessä? Ja pullo tietty auki. Kun mjo tulee saitille niin kyllä selviää.
Knaus-90:
Mittaa nyt ensin onko akussa virtaa, yleensä siinä akun
plus navassa on sulake joka lähtee ohjaus paneelille.
Jatka sitten tästä ja putsaa liittimet samalla.
http://karavaanari.org/index.php/topic,11.msg55.html#msg55
mjo33400:
Pannun vasempaan kylkeen tulee jännitejohdot sinne alas, mittaa, että jännite tulee sinne. Siinä samassa sivussa on ajastinreleen punainen vipu, vedä siitä itseesi päin, jos vaikka olisi lauennut. Jos jännite tulee pannulle, mutta pannu on eloton niin ota etupelti irti ja mittaa vesitermostaatin ja pyrostaatin navoista jännite, pitää joka kohdassa olla käynnistyshetkellä. Jos jännite on, mutta pannu on eloton niin mittaa hehkun jännite, jos on 12 volttia niin hehku on rikki.
lapinka:
Parivuotta sitten se on toiminut. Akussa on virtaa, pullossa kaasua ja pullokin on auki. Pitääpä hipsiä mittailemaan... Kiitoksia.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta