Tekniikkakeskustelut > 230 voltin järjestelmä
Invertterin prioriteettikytkennässä vikaavikaa
Antza0:
Eli kampe on Waecon ilmastointilaitteen invertteri, tyyppi EVS-012, max jatkuva teho 1600W. Toisessa päässä on pistorasia lähtevälle sähkölle, ja myös IEC-virtaliitin 230V syötölle. Tuossa pitäisi olla myös prioriteettikytkent ä, niin että IEC-liittimen kautta syötettävä virta kytkeytyisi lähtöön, ja invertteri sammuis. Nyt invertteri kuitenkin tuuppaa sähköä IEC-liitännän tilasta huolimatta akkuvoimin.
Tarkistin vekottimen sulakkeet, myös sisällä oleva 230V sulake pienemmällä piirikortilla oli kunnossa. Samalla piirikortilla olevat releetkään eivät näyttäneet pahoilta, kelatkin antoivat alle 150 ohmin vastukset. Myös muut 30A sulakkeet (12V?) olivat ehjiä. Siihen eväät sitten loppuikin.
Olisko kellään arviota vian syystä, tai vastaavaa tapausta oman Waecon kanssa?
Muussa tapauksessa pitää vielä kysellä korjaamosuosituksia, enpä oikein usko että Waecon paikallinen edustaja on noille paras ehjääjä.
Ossi66:
Käyttöohjeessa näkyy lukevan:'
Seisontakäyttö: 230-V~-verkkotoiminto
Järjestelmä saa virtaa 230-V~:n verkosta. Anna vaihtosuuntaajan olla
sammutettuna. Vaihtosuuntaajan pistorasia välittää virtaa.
Eli joutunet itse hoitamaan sen sammutuksen ilman automatiikkaa ;)
Antza0:
Hiukka hankalampi juttu. Purkissa ei ole mitään kytkintä, ohjaus tulee suoraan kattoilmastoinnin kautta. Pitää vielä kerta varmistaa, mutta muistelen kokeilleeni virransyöttöä myös muulla kuormalla, ilman että ilmastointi on päällä, mutta seinässä on sähkö.
Mikäli se menee noin, aika helpolla pikku lisäkytkennällä saa valinnan suoran seinäsähkön ja akkuvälitteisen tolppasulakkeensääs tökytkennän välille.
Ossi66:
Onko sinulla käyttöohje ;D
En tiedä onko tämä oikea, mutta luulis olevan lähelle oikeaa.
http://marine.waeco.com/tmp/DC-Kit2_EB_10s_06.pdf
Sivun 148 mukaan käytetään kaukosäätimellä ;)
Antza0:
Eli vielä kerran: Invertterin kaukosaadinliitäntä än on kytketty johdolla tuo ilmastointilaite, välissä vain Waecon latausrele. Huolimatta siitä onko ilmastointi päällä vai ei, ja onko em. kaukosäädin johto kytketty vai ei, invertteri ei käänny pois invertoinnista ja kytkeydy tolppasähköä syötäväksi.
Eli vaikka tökkää tolppasähköt kii, invertteri vaan paiskoo hommia.
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta