Tekniikkakeskustelut > Käyttö- ja jätevesi

Keittiön hana oikuttelee

<< < (11/12) > >>

0yxxy0:

--- Lainaus käyttäjältä: Antza0 - 21.05.2020     kello on 18:53 ---Luultavasti johto poikki mikrokytkimestä tai mikrokytkimeen käyttötunnit täys. Oliskohan Reichin hana? Muutama toisen mallinen Reichin vipuhana tullut elvytettyä, ei ole paha projekti. Löytyykö vivun kyljestä pieni muovinappi? Sen alta pitäisi löytyä ruuvi. Ruuvin irrottamalla irtoaa vipu. Sen jälkeen mikrokytkimeen pitäis päästä käsiksi. Samalla kannattaa kattoa hanakasetin kiristysrenkaan tiukkuus. Jos liian löysä, vuotaa vesiä hanarungon sisällä alakaappiin. Ei huomaa kovin helposti, eli ehtii turvottaa kalusterunkoja (jos ei ole muovikaluste).

Tuossa aiemmissa viesteissä olikin linkkejä elektroniikkaliikke iden mikrokytkimiin. Jos itte kolvaa johdot niin saa halvemmalla upouuden kytkimen. Ja jos kyllästyy kytkimien vaihtoon, niin sitten vesipumpun releistys.

--- Lainaus päättyy ---

Siis ongelma kun pumppu lähtee pyörimään kun vipu liikkuu sivuttain ja kun painaa takaisin pumppu sammuu. Luultavasti ei pitäisi hölkkästä sivusuunnassa ollenkaan. Pitääpä käyttää ruuvi auki kattoa mitä löytyy.

0yxxy0:
Nyt hana korjattu ja halvalla. Peitenastan alla suorapää ruuvi löysällä. Ts kiristetty ja nyt ei pumppu huuda turhaan.


Antza0:

--- Lainaus käyttäjältä: 0yxxy0 - 22.05.2020     kello on 13:50 ---Nyt hana korjattu ja halvalla. Peitenastan alla suorapää ruuvi löysällä. Ts kiristetty ja nyt ei pumppu huuda turhaan.

--- Lainaus päättyy ---

No hyvä. Eihän toi sitten edes ollut oikea vika, pientä säätöä vain.  :D

Hesus:

--- Lainaus käyttäjältä: 0yxxy0 - 21.05.2020     kello on 20:16 ---Siis ongelma kun pumppu lähtee pyörimään kun vipu liikkuu sivuttain ja kun painaa takaisin pumppu sammuu. Luultavasti ei pitäisi hölkkästä sivusuunnassa ollenkaan.

--- Lainaus päättyy ---

en tiedä käsitinkö oikein, mutta omassani on ainakin ulkoisesti samanlaiset hanat (3kpl) ja noin ne juurikin kuuluu toimi.

Sivuttain kun liikuttaa vipua, se kytkee mikrokytkimen ja aukaisee venttiilin, eli vettä alkaa tulla.
Ylös/alas-liikkeellä säädetään veden lämpötilaa.

0yxxy0:

--- Lainaus käyttäjältä: Trailer Trash Hesus - 23.05.2020     kello on 09:01 ---en tiedä käsitinkö oikein, mutta omassani on ainakin ulkoisesti samanlaiset hanat (3kpl) ja noin ne juurikin kuuluu toimi.

Sivuttain kun liikuttaa vipua, se kytkee mikrokytkimen ja aukaisee venttiilin, eli vettä alkaa tulla.
Ylös/alas-liikkeellä säädetään veden lämpötilaa.

--- Lainaus päättyy ---

Ehkä selitin huonosti. Siinä oli välys ja "kara" tuli sivullepäin sen lisäksi että ite vipukin kääntyy niinkuin pitääkin. Keskeltä kun painoi tuntui pikku napsaus ikäänkuin olkapää jonka yli meni. Mutta nyt tosiaan pelaa oikein kun kiristin vivun kiinnitys ruuvin kiinni (useampi kierros tais kiertyä).

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View