Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Legolandiin 2014 ja muuta reissuunnittelua sinne sun tänne
Jukeli:
Kiitos näistä, mutta jos tahdon mennä helpointa/halvinta reittiä niin mikä se olisi?
Mistä rannasta (Ruotsi) menee lautta suoraan tanskaan? Tarviiko varata autopaikka etukäteen meno ja paluu?
"Masi":
--- Lainaus käyttäjältä: Jukeli - 10.06.2014 kello on 15:48 ---Kiitos näistä, mutta jos tahdon mennä helpointa/halvinta reittiä niin mikä se olisi?
Mistä rannasta (Ruotsi) menee lautta suoraan tanskaan? Tarviiko varata autopaikka etukäteen meno ja paluu?
--- Lainaus päättyy ---
Jos jylannin puolelle on menossa niin:
Varberg- grenå stena lines
http://www.stenaline.dk/vores-ruter/grena-varberg
Itse tulemme grenåsta varbergiin 13.07 klo: 13:15 lähtevässä laivassa ja varatessa ei ollut enää kovin paljon paikkoja. Yleeensä pahin ruuhka laivoilla on tuolla Tanska - Ruotsi välillä on heinäkuun puolen välin ja elokuun pari ensimmäisen viikon välillä
kaarina:
Helsingborgista menee lauttoja vartin välein ympäri vuorokauden Tanskan Helsingöriin, ja matka kestää reilun vartin. Liput ostetaan laivaan ajettaessa. Erillisiä henkilömaksuja ei ole , auton maksu menee piutuden mukaan.
Helsingborgin eteläpuolelta Malmöstä taasen menee silta Tanskaan, hinta suunnilleen sama kuin lautallakin, mutta kovalla tuulelle silta voidaan sulkea.
t.Kaarina
seppoko:
--- Lainaus käyttäjältä: kaarina - 10.06.2014 kello on 16:43 ---Helsingborgista menee lauttoja vartin välein ympäri vuorokauden Tanskan Helsingöriin, ja matka kestää reilun vartin. Liput ostetaan laivaan ajettaessa. Erillisiä henkilömaksuja ei ole , auton maksu menee piutuden mukaan.
Helsingborgin eteläpuolelta Malmöstä taasen menee silta Tanskaan, hinta suunnilleen sama kuin lautallakin, mutta kovalla tuulelle silta voidaan sulkea.
t.Kaarina
--- Lainaus päättyy ---
Sitten olette Sjellannissa. Ja matka Legolandiin ja muuhun manner Tanskaan vaatii vielä Storebeltin maksullisen sillan ylityksen. Tai jonkun laivan.
kaarina:
Toki. Sitä kautta silti itse menty Legolandiin ja muualle "manner-Tanskaan". Ehdottomasta helpoin väylä, kulkee hela tiden dygnet runt eikä tarvitse varata eikä tähdätä mihinkään määrättyyn vuoroon.
t.Kaarina
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta