Tekniikkakeskustelut > Projektit
Matkaaja 410 vm. 1976
SaerX:
Nyt olisi sitten rimaa ajettu sirkkelin läpi jokunen metri, lopullinen mitta on 31 x n. 18 mm. Jääpi noin millin liimavara kaikkiaan sandwich-rakenteeseen. Tajusin juuri, että jos tuota tikkua pitää tehdä luokkaa 200-250 metriä, syntyy edes jonkinlainen säästö, kun tekee sen vaikka 32x100 tavarasta. Ostohinta noille oli luokkaa 7 € / 8,4 m, rima olisi kustantanut n. 0,40...0,80 €/m ja näin hinta oli vain 7 €/ yli 40 m, eli about 0,18 €/m.
Jos illalla ehtisi vielä hieman rapsuttelemaan paikkoja, voisi uusia rimoja mallailla paikalleen ja tekaisis samalla ensimmäisen lattiaelementin! :)
-Sale
SaerX:
Paskan marjat tämän purkin kanssa. Strömsö-henkisestihän ei tämäkään ilta mennyt, aiheesta sopivasti lisää blogissa.
Lyhyesti: massiivinen rakennevaurio, joka tuli huomattua, aiheuttaa kohtalaisen reilusti lisäpuuhastelua.
No, tulipahan se huomattua.
-Sale
tkunnas:
Eikö se alkaisi olla jo helpompi purkaa koko läävä pois, kunnostaa alusta ja rakentaa siihen sitten lattia, seinät ja katto kokonaan uusiksi?
SaerX:
Kyllähän se mielessä kävi, mutta aateltiin mennä kylki edellä puuhun.
Ja muutenkin, kopin nostaminen pois päältä ei välttämättä toisi aivan mahdottomasti etuja rakenteiden korjaamisten suhteen...tai ainakin haluaisi näin ajatella, kun tätä mieletöntä räpeltämistä jatkaa... ;)
-Sale
SaerX:
Nyt meni vakavaksi. Näin unta tästä hemmetin purkista, eli harrastus alkaa olemaan aika terveellä pohjalla. Jotenkin siinä unessa kuitenkin tämä vatkaaja saatiin fiksattua ilman pahempaa väkivaltaa...tekemä llä koko roska palapelimaisesti uudelleen. Ei mennä ihan vielä siihen.
Kunhan saadaan tänään tehtyä tärkeimmät normipuuhat, kokeillaan kiilata purkin persus oikeaan korkoon sisäkatosta nostamalla. Jos onnistutaan, lähtee prokkis eteenpäin siten, että aletaan uusimaan seinien rimoituksia lattiasta kattoon, sellaisella muutoksella, että ikkunan molemmin puolin kulkee vanhan kahden pitkittäisriman sijasta ensalkuun kaksi pystyrimaa, joilla saadaan seinä kantamaan pystykuormia edes hieman. Muu rimoitus sitten järkeä ja riittävää polyuretaaniliimaa käyttäen, sopivasti.
Tulevan viikon aikana sitten raksakaupasta foamia ja hippasen lisää muuta puutavaraa ja taas ollaan menossa mukana.
-Sale
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta