Tekniikkakeskustelut > Matkailuautot

1990 2,5 td Ducato ei käynnisty

<< < (3/4) > >>

MM:
Jos tuo "valoautomatiikka ei toimi" tarkoittaa ettei ohjauspylvään valokatkaisin toimi, vika olisi todennäköisesti virtalukosta mustana lähtevässä johdossa ennen valokatkaisijan liitintä, jolloin valojen ohjaus ja solenoidiventtiili eivät saisi virtaa.
Edellisessä viestissä puhuin sulakkeesta, mutta tarkemmin katsoen se on liekkihehkutulpan solenoidiventtiilin sulake, eikä liity tähän.

MiMa:
Vika paikallistettu. Taiwanin pojan tekemässä tarvike virtalukossa jännite katkeaa starttauksen ajaksi juuri siitä navasta minkä takana syötön katkaisusolenoidi on. No, lainaan sähkön solenoidille sitten siitä toisesta navasta jossa sähkö pysyy starttauksen aikanakin. Suurkiitokset avusta!

Edit: Noniin, "ohitusleikkaus" tehty onnistuneesti. Otin sähkön solenoidille mittariston takaa löytyneestä johdosta. Siihen liittimeen mihin alunperin suunnittelin sitä, tuli virta koko ajan. Samalla purin pois jälkiasennetun vakionopeudensäätim en ja murtohälyttimen piuhat. Ylimääräistä piuhaa tulikin aikamoinen nyytti. Mitäpä noilla toimimattomilla vekottimilla siellä tekee, ovat vain turhaan sotkemassa.

K.E.V:
Tätähän minä sanoin, startatessa ei tule + solenoidille, hyvä kun sait toimimaan Thumb

leikhan:
Vanha aihe, mutta kysyisin, kun vaihdoin peugeottiin J5.-90, fiatin 2.5td moottorin, liekkihehkuun tulee  kaksi virtajohtoa, minkä just huomasin, että se toinenkin on plus, mulla ollut maassa. sitä,että pitääkö siihen toiseen tulla virta koko ajan, vai vain hehkuttaessa  tai tartatessa, auto toiminut normaalisti ja  lähtee käytiin ilman mitään savutuksia ym . vaikka ollut miinuksessa ja nyt ei missään. pumpusta kuuluu ääni, kun laittaa virtaa siihen ja työntää polttoainetta sinne.

Saikohan tästä selvää.

MM:
SFC-palstalla on juttua liekkihehkusta. Laitetaan kaavio tännekin. Eihän näitä vanhan liiton ducatoja enää hirveästi ole liikenteessä. Tuosta näkee ainakin mihin nastaan releessä johdot tulevat

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View