Tekniikkakeskustelut > 12 voltin järjestelmä

12V:n keittiölaitteet, kannattaako?

<< < (3/5) > >>

Yrjö:
  Jos akkuvirralla aikoo kokkailla, pitää olla paljon isoja akkuja. :D

Jepukka:
Vedenkeittimen ja kahvinkeittimen olen minäkin korvannut kaasuhellan ja kattilan avulla. Niillä keittyy nopiasti ja kahvi on kuumaa. Lihapiirakankin voi höyryttää mukavasti samalla hellalla ja paahtaahan siinä paahtoleivätkin.

Rölli:
ei välttämättä kovin isoja akkuja aloittajan tapauksessa.. kyseessähän oli asuntoauto .  reissussa kesken reissun pieni evästuokio kaffet keittimellä pika soppa veenkeittimellä ja leipää lisukkeeksi .. ehk päikkärit päälle ja matka jatkuu ja akut taas lataantuu, ja jos tievos ett virrat heikoilla ni antaa auton käyä ja lataa akkuja /antaa apuvirtaa kokkauksen ajaksi.. toho hommaan ei kuitenkaan mee ku reilu viis minuuttia mikä tarkottaa 900 W:lla vajaa 8Ah

Ossi66:

--- Lainaus käyttäjältä: 0yxxy0 - 18.03.2014     kello on 13:26 ---P(W)=U(V)*I(A)  =>I=P/U elikkä 1000w/12v tekee virtaa 83,3A Saapi olla jo uusi /iso akku ja jämerä sulake.

--- Lainaus päättyy ---

Kun ottaa invertterin hyötysuhteen mukaan, tarvitaankin jo 100A virtaa Thumbd

 Thumb kaasulle ;)

Rölli:

--- Lainaus käyttäjältä: Ossi66 - 18.03.2014     kello on 14:48 ---Kun ottaa invertterin hyötysuhteen mukaan, tarvitaankin jo 100A virtaa Thumbd

 Thumb kaasulle ;)

--- Lainaus päättyy ---
tälläiseen kahvinkeitin käyttöön ei kannata käyttää huono hyötysuhteisia sini aalto inverttereitä vaan modifioitua sini aaltoa tuottavia,resistiivisessä kuormassa niillä päästään yleisesti yli 90% hyöty suhteeseen.. ja normi akulle toi 100A ja viis minuuttia ei ole mikään kynnys kysymys..
Toki kaasu on ehoton piteempään parkkeerattaessa mutt itekki joskus aamukaffet teen veden keittimellä ja pressopannulla, varsinkin kesällä ku päiväll aurinko lataa akkuja ja veen keitin lämmittää paljon vähemmän kuin kaasu hella

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View