Tekniikkakeskustelut > Kori ja alusta

Ducato katonkorotus?

<< < (2/3) > >>

jmies:
Löysin mahdollisesti ratkaisun tähän ongelmaan joka ei välttämättä ole kovin kallis.

Elikkä se 190cm korkuinen alue pitää olla vähintään 40cm leveä ja 40% asuin-osan pituudesta (kuten jus66si mainitsi), minun tapauksessa n. 40x140cm.

Auton nykyinen katto on lasikuitua ja siihen on jo nyt leikattu reikä kattoluukkua varten. Periatteessa joutuisin vain laajentamaan kyseistä reikää leikkaamalla vähintään 40x140cm kokoisen reiän kattoon. Joudun katkaisemaan ainoastaan 2kpl rungon rautatankoa jotka tukevat kattoa, mikä ei pitäisi merkittävästi vaikuttaa auton rakenteen kestävyyteen.

Tilaan sitten vain vastaavan kokoisen lasikuitukopan esim. venevalmistajalta tai joltain muulta lasikuituvalmistaja lta. Naapuri on Orthexissa töissä, voisi myös kysyä häneltä jos pystyisivät väsämään jonkinlaisen kopan autoa varten vaikka kovasta muovista jos ei muuta vaihtoehtoa löydy, en tiedä tekevätkö ne mitään lasikuidun kanssa.

Siinä on minun nykyinen suunnitelma, pitää vielä varmistaa katsastuskonttorin herroilta josko moinen onnistuisi.

RR:
Tai suksiboksi liimaten ja ruuvaten kattoon reiän päälle?

vaanari61:
Miten onnais hiace/liteace, Nissan Vanette, suzuki pakun katosta siivu, hitsaamalla kiinni.

Hajoittamoilta ennen paalaamista kilohinnalla lähtenee ?

Joku nuista liet nostais korkeutta tarpeeksi ?

Jaksatkos edes tutkia enemmin asiaa ?

Katon eristys onnaa liimattavalla umpisolukumieristee llä nätisti.

http://www.solueriste.fi/solukumieriste-rullat-c-32.html

jmies:

--- Lainaus käyttäjältä: RR - 16.03.2014     kello on 17:51 ---Tai suksiboksi liimaten ja ruuvaten kattoon reiän päälle?

--- Lainaus päättyy ---

Suksiboksi olisi muuten hyvä mutta haluan laittaa aurinkopaneelin auton takaosaan (on jo ostettu jonkun aikaa sitten eri tarkoitukseen) ja se mahtuu justiinsa siihen alueeseen mikä jää yli jos leikkaan 145cm pituisen reiän.


--- Lainaus käyttäjältä: meo - 16.03.2014     kello on 18:04 ---Katon eristys onnaa liimattavalla umpisolukumieristee llä nätisti.

http://www.solueriste.fi/solukumieriste-rullat-c-32.html

--- Lainaus päättyy ---

Kiitos! Tuommoista eristystä oon etsinyt jo pari päivää.

vaanari61:
Noissa pakun katoissa vois pian olla kattoikkuna valmiina ? Tai niihin ainakin sellaisen saa helposti laitettua.

Eivätkä olisi hinnankiroissa, mig hitsaten vain paikoilleen.

Suzukin katto olisi varmaannii Ducatoon riittävän kokoinen, jäisi se panelin tila vielä.

Navigaatio

[0] Viestien etusivu

[#] Seuraava sivu

[*] Edellinen sivu

Vastaa

Siirry pois tekstitilasta
Mobile View