Tekniikkakeskustelut > Alde
Vs: alde 2923-2925 lämminvesivaraajan korjaus
Ruutiukko:
Tässä päädyt
Toisesta suunnasta
Sivusuunnasta, oikeanpuoleisen alla on kirurgin veitsen kahva, eli se ei ole varaajan osa
Kierukka kiinni päädyssä, tästänäkyy selkeästi tuo päätykuppi
Hieman eri kulmasta
Korjattu kierukka
Nuo varaajan päädyt ovat kuppimaiset, jolloin ne on voitu liittä tuohon (putkeen) varaajan ulkovaippaan tigillä reunoistaan sulattamalla. Eli molemmista päädyistä hiotaan ainetta vain sen verran rälläkällä pois, että kupit irtoavat, noin 1-2 mm. Tärkeää on merkata nuo päädyt ja ulkovaippa niin että osaat kasata ne tarkalleen samaan asentoon mistä ne on irroitettu.
Päädyt ja kierukka työnnetään pois vaipasta, noiden pitäisi tulla melko helposti sieltä läpi. Sen jälkeen arvioidaan voiko vanhan korjata vai pitääkö tehdä uusi kierukka. Joka tapauksessa kierukka on katkaistava, sillä ainakin tuossa korjaamassani yksilössä oli kierukan sisällä kierukan pituinen ohut päistään tulpattu muoviputki, ilmeisesti lievässä jäätymistapauksessa se toimi jäälle laajentumisvarana. Näin pienessä päässäni tuon silloin pähkäilin. Itse tuota muoviputkea en kierukkaan enää asentanut, ja tuo vanhakin oli jo kulunut kyljestään puhki eikä se enää ajanut sitä asiaa mitä sen ilmeisesti olisi pitänyt, päinvastoin.
Kuparikierukasta katkaisin yhden kierroksen pois tuosta viottuneesta kohdasta, laitoin kapillaarilholkin väliin ja juotin putket kiinni.
Sitten vain kasataan päivastaisessa järjestyksessä. Jos sulatat nuo reunat tigillä niin poista maali ja lika 1,5 cm matkalta tuosta putkenpäästä ja päädystä.
Putket kannattaa huuhtoa hyvin jos siellä on tuo glykooli virrannut, eli reilusti kuumaa vettä läpi ennen kuin otetaan talouskäyttöön.
Tuossa korjaamassani mallissa oli myös hana tuossa toisessa päädyssä, se taisi jotenkin liittyä suihkuveden kiertoon.
Sinänsä simppeli ja helppo homma, pientä askartelua. Jos haluat tuon muoviputken sinne askarrella niin kannattaa tehdä uusi, se vanha, jos ei ole puhki, on varmaan jo kuitenkin kulunut, riippuen varaajan iästä. Uuden sisäänujuttamisessa voi fairi olla kova sana, samalla tulee putket pestyä. :)
MM:
Kiitos tästä selostuksesta! Vaippa ja päädyt ovat vissiin ihan rautapeltiä, vaikka kierukka on kuparia. Mutta miten nuo kierukkaputken läpiviennit päätylaippoihin on tehty, ulkopuolinen mutteri ja tiivisteet, niinkö? Silloinhan voisi riittää vain toisen päädyn irtihiominen ja toisesta päädystä läpiviennin purkaminen. Itsellä on samanlainen ja siksi kiinnostaa. Myös mahdollisena itse tehdyn lämmönvaihtimen mallina.
Ruutiukko:
--- Lainaus käyttäjältä: MM - 11.03.2014 kello on 09:21 ---Kiitos tästä selostuksesta! Vaippa ja päädyt ovat vissiin ihan rautapeltiä, vaikka kierukka on kuparia. Mutta miten nuo kierukkaputken läpiviennit päätylaippoihin on tehty, ulkopuolinen mutteri ja tiivisteet, niinkö?.
--- Lainaus päättyy ---
Näin muistelisin, mutta tuohan selviää avatessa.
--- Lainaus käyttäjältä: MM - 11.03.2014 kello on 09:21 --- Silloinhan voisi riittää vain toisen päädyn irtihiominen ja toisesta päädystä läpiviennin purkaminen.
--- Lainaus päättyy ---
Suosittelen ottamaan molemmat päädyt auki, koska kiristäessäsi tuota kierukkaa päätyyn täytyy sinun pystyä pitämään kiinni tuosta sisäpuolen vastakappaleesta, jotta se ei pääse pyörähtämään ja vaurioittamaan kierukkaa. Kierukkahan on löijattua kuparia, eli hyvin pehmeää ja se on äkkiä "solmussa". Kierukassa tulee pystyä säilyttämään tai aikaansaamaan se tasainen lasku, jotta sinne ei muodostu vesilukkoa matkalle jolloin siitä tulee ehkä "yhdenkesänlämmönvai hdin".
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[*] Edellinen sivu
Siirry pois tekstitilasta