Matkailukeskustelut > Matkailu ulkomailla
Karttaohjelma-vertailua
kaarina:
En tiedä kuuluuko tämä tänne vai minne, mutta ei kai nyt ihan pieleen voi mennä, jos tänne laitan.
Tein vain äsken mielenkiintoisen havainnon, kun blogia väkerrän, että kyllä on karttaohjelmissa eroa, ja ainakin Venäjällä google näyttää ajoaikoja aivan päin honkia!
Tuossa on ajamamme reitti googlella ja here.comilla, ja here näyttää ajan hyvinkin oikein, googlen mukaan matkan voi ajaa yli puolet todellista lyhyemmässä ajassa!!
Varoituksen sana siis, eli älkää ainakaan Venäjällä luottako googlen aikoihin!
Jännä olisi tietää, että mistä ne ne ajat nappaavat?!?
Olen tuon googlen ajoituksen heikkouksia havainnut kyllä aiemminkin, mm Alppiteillä missä mutkia on kymmenittäin, ja ajovauhti vastaa suunnilleen polkupyöräilyä, sanoo google pokkana ajo-ajaksi ihan normitien mukaisen vauhdin..
Tässä siis suht oikea:
http://here.com/directions/drive/Essoyla,_Pryazhinskiy_rayon,_Respublika_Ka...
Ja tässä ihan päin honkia:
https://www.google.fi/maps/dir/Essoyla,+Kareliya+Republits,+Ven%C3%A4j%C3%A...
Että jos on muuttunut google muiltakin osilta kehnommaksi, niin tämä kyllä kruunaa kaiken (:
t.Kaarina
trapper:
noh eipä noissa linkeissä näy mitään tai sitten en vaan osaa Thumb
kaarina:
Toimiiko nyt?
Tämä on oikein!
http://here.com/directions/drive/Essoyla,_Pryazhinskiy_rayon,_Respublika_Kareliya,_Severo-Zapadniy_federal'niy_okrug,_Ven%C3%A4j%C3%A4[61.84573,33.2036]/Pryazhinskiy_rayon,_Severo-Zapadniy_federal'niy_okrug,_Ven%C3%A4j%C3%A4[61.750768171290616,33.182785201885224]/Gimoly,_Muezerskiy_rayon,_Respublika_Kareliya,_Severo-Zapadniy_federal'niy_okrug,_Ven%C3%A4j%C3%A4[62.9345,32.51866]/@a79afc8d3ff753307872c30fb9b449ea/map=62.3430433,35.7520326,8,0,0,normal.day
Tämä on päin honkia:
https://www.google.fi/maps/dir/Essoyla,+Kareliya+Republits,+Ven%C3%A4j%C3%A4/Himola,+Karjalan+tasavalta,+Ven%C3%A4j%C3%A4/@62.3876052,31.6860637,8z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x469f4d41161745f 9:0xb1235c0dc39d0134!2m2!1d33.2115705!2d61.8477388!1m5!1m1!1s0x469e60dc909dd02 f:0xd21637b92e59dfd5!2m2!1d32.531111!2d62.937778!3e0
t.Kaarina
99:
--- Lainaus käyttäjältä: kaarina - 13.11.2014 kello on 23:23 ---Toimiiko nyt?
Tämä on oikein!
http://here.com/directions/drive/Essoyla,_Pryazhinskiy_rayon,_Respublika_Kareliya,_Severo-Zapadniy_federal'niy_okrug,_Ven%C3%A4j%C3%A4[61.84573,33.2036]/Pryazhinskiy_rayon,_Severo-Zapadniy_federal'niy_okrug,_Ven%C3%A4j%C3%A4[61.750768171290616,33.182785201885224]/Gimoly,_Muezerskiy_rayon,_Respublika_Kareliya,_Severo-Zapadniy_federal'niy_okrug,_Ven%C3%A4j%C3%A4[62.9345,32.51866]/@a79afc8d3ff753307872c30fb9b449ea/map=62.3430433,35.7520326,8,0,0,normal.day
Tämä on päin honkia:
https://www.google.fi/maps/dir/Essoyla,+Kareliya+Republits,+Ven%C3%A4j%C3%A4/Himola,+Karjalan+tasavalta,+Ven%C3%A4j%C3%A4/@62.3876052,31.6860637,8z/data=!3m1!4b1!4m14!4m13!1m5!1m1!1s0x469f4d41161745f 9:0xb1235c0dc39d0134!2m2!1d33.2115705!2d61.8477388!1m5!1m1!1s0x469e60dc909dd02 f:0xd21637b92e59dfd5!2m2!1d32.531111!2d62.937778!3e0
t.Kaarina
--- Lainaus päättyy ---
Tässä nuo linkit "vähän" lyhyempinä, ja samalla toimivina:
http://goo.gl/maps/jxQ4k
http://dy.fi/bty
Ps. vinkeä parinkymmenen kilometrin ylimääräinen lenkki tuossa Nokian reitissä...
kimi:
--- Lainaus käyttäjältä: 99 - 13.11.2014 kello on 23:29 ---
Ps. vinkeä parinkymmenen kilometrin ylimääräinen lenkki tuossa Nokian reitissä...
--- Lainaus päättyy ---
Katselin samaa, matkoissa eroa liki 30 km ja ilmeisesti laskelmat on erilaisille reittivaihtoehdoill e. Aina noihin reittilaskelmiin pitää suhtautua varauksella ja varsinkin jos liikkuu asuntoautolla. Toki tuo Googlen lukema vaikuttaa optimistiselta
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta