Hauska ominaisuus tuo korkeusmittari ja yllättävän tarkkakin...
Vertasin Norjan serpentiineillä tienvierelle merkittyjä korkeusmerkkejä Garminin lukemiin ja ne pitivät jokseenkin paikkansa.
Yksi asia jäi kaivelemaan mieltä. Jossain kohtaa ajoin tunneliin, jossa mentiin meren alta. Satelliittisignaali
t häviävät melko pian tunnelissa ja nopeus näyttää normaalissa navissa nollaa. Toki on niitä, jotka päättelevät auton omasta nopeussignaalista jotakin.
Niin se kummajainen oli korkeusmittari, tai tässä tapauksessa syvyysmittari. Garmin alkoi näyttämään miinusmerkkisiä lukuja tietty, kun mentiin merenpinnan alapuolelle. Oletin että laite ei pysty mittaamaan korkeuksia ilman satelliitteja. Kysymyksessä oli useiden kilometrien meren alitus ja mittaus jatkui koko sukelluksen ajan. Syvimmillään lukema oli toistasataa metriä miinusmerkkinen, kunnes lukema lähti nousemaan lähemmäs nollaa, kun alettiin tulla taas ylös sukelluksesta tunnelin päästä.
Tälle on varmaan joku luonnollinen selitys ja olisi kiva tietää, miten Garmin kaivaa tietonsa tunnelin syvyyksissä.
Tarkemmin kuvaa katsellen, niin onkohan se näyttänyt nopeudenkin....